Solwent kontra lateks


Druk wielkoformatowy nie jest nazwą techniki drukowania czy nawet jakiejś określonej technologii, a jest to po prostu odniesienie do rozmiaru gotowego wydruku. W praktyce mamy tutaj dwie techniki – drukowanie solwentowe oraz drukowanie lateksowe – które współzawodniczą ze sobą o palmę pierwszeństwa na rynku. Różnią się one bardzo mocno, chociaż dla niektórych zastosowań nie zauważymy pomiędzy nimi jakichś specjalnych odmienności. Tym niemniej, trzeba wiedzieć, na co się decydujemy w momencie złożenia zamówienia.

 

Druk solwentowy (druk solwentowy zwykle wykorzystuje się do mniej szczegółowych wydruków)

Klasyczne drukowanie odbywa się poprzez rozpuszczenie barwnika w wodzie i zamazanie nim powierzchni malowanej. W przypadku druku solwentowego mamy bardzo podobne podejście z tą jednak różnicą, że zamiast wody do rozpuszczania barwnika wykorzystywane są substancje organiczne. Ma to gigantyczne znaczenie, ponieważ pozwala na oparcie się działaniu wody. Jeśli czegoś nie da się rozpuścić w wodzie, wilgoć nie będzie tego uszkadzała. Jeśli dołożymy do tego powierzchnie malowaną, po której woda spływa bez oporów i bez wnikania w nią, mamy połączenie idealne. Zwykle w przypadku takiego druku rezygnuje się z laminowania. (elementy wykonane w technice druku solwentowego powinny prezentować się idealnie przez okres do kilku lat) Minusem druku solwentowego jest konieczność nanoszenia go na wydruk poniekąd kropka po kropce, co z bliska bywa widoczne. Techniki tej używa się jednak głównie na elementach naprawdę dużych, które będziemy oglądać z większych odległości, więc nie powinniśmy mieć problemów z tak zwaną pikselową.

 

Druk lateksowy (druk lateksowy umożliwia uzyskanie przepięknej szczegółowości obrazu)

Drukowanie przy pomocy lateksu pozwala na wykorzystywanie bardzo różnych powierzchni, ponieważ uzyskujemy po prostu cieniutką warstwę substancji prezentującą dowolny obraz. Druk lateksowy może być bez problemu dwustronny, a nawet można wykorzystywać wodę do bardzo dokładnego „oblepiania” wydrukiem dowolnej skomplikowanej powierzchni. Dzięki temu sprawdza się idealnie chociażby do nanoszenia grafik na samochody lub do tworzenia różnego rodzaju opisów i oznaczeń, na przykład na przystankach autobusowych. (druk lateksowy można wykorzystać do zdobienia pojazdów) Lateks jest niemal całkowicie odporny na wodę i promieniowanie UV. Tej technologii, ze względu na jej trwałość i łatwość w czyszczeniu, zwykle stosuje się do zadrukowywania płócien „canvas”. (drukowanie lateksowe można wykorzystać jako prosty sposób na stworzenie floty samochodów firmowych)

Podobne artykuły


Premiery kinowe

Premiery kinowe

Któż z nas nie lubi oglądać ciekawych filmów. W telewizji niestety jest bardzo dużo po...
Zabiegi upiększające piersi

Zabiegi upiększające piersi

Chyba każda kobieta chce mieć zgrabne, jędrne i odpowiednio duże piersi. Niestety nie wszystkie pani...
Problem z konferencją

Problem z konferencją

Gdy przyjechali już inwestorzy i zarząd, a nagle okazało się, że na sali konferencyjnej nie działa s...

Partnerzy


Reforma szkolnictwa

Reforma szkolnictwa

Czym jest malarstwo?

Czym jest malarstwo?

Twierdza Kłodzka

Twierdza Kłodzka

Niedziela w centrum

Niedziela w centrum