Liny stalowe - wytrzymałość na uszkodzenie


Liny stalowe to komponenty stosowane w wielu branżach przemysłowych do różnych zadań. Skonstruowane są na zasadzie znanej już od wieków, jednak w tej wersji zyskują niespotykaną wytrzymałość, osiąganą dzięki zastosowaniu materiału w postaci stali. Liny stalowe splatane na zasadzie łączenia zawojów drutów dookoła pojedynczego środka, znany jest już od wielu stuleci. Na początku liny stalowe produkowano z materiałów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, takich jak różnego rodzaju włókna oraz ścięgna. Dzięki opracowaniu takiej techniki można było otrzymać mocne cięgna, znacznie bardziej wytrzymałe niż pojedyncze odcinki surowca. Taka technologia pozwala również tworzyć cięgna o znacznej długości, a tym samym istotnie zwiększać ich funkcjonalność.

W zależności od zastosowanego drutu, jak i zastosowanej konstrukcji splotu, liny stalowe osiągają różną siłę, przydatną w różnych warunkach pracy oraz np. w przypadku różnej wielkości unoszonego ciężaru. Relatywnie do zastosowanego splotu liny stalowe mają nie tylko różną grubość, lecz także mają odmienną sztywność, elastyczność, wytrzymałość na rozciąganie oraz ścieranie, a także różną wytrzymałość na obciążenia. Liny stalowe, obok łańcuchów ze stali oraz pasów z tworzyw sztucznych, są surowcem zazwyczaj używanym w różnego rodzaju pracach związanych z transportem. Są surowcem, z którego produkuje się przede wszystkim cięgna zawiesi transportowych – osprzętu pośredniczącego między ładunkiem oraz hakiem urządzenia dźwignicowego. Zawiesia z lin stalowych używane są zawsze w sytuacjach, gdy ładunek jest wyposażony w przynajmniej dwa punkty podwieszenia o rozstawie wymagającym sprzętu pomocniczego do zawieszenia na urządzeniu dźwignicowym.

Zawiesia z lin stalowych charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia, w związku z czym są powszechnie używane w rozmaitych pracach. Istnieją jednak sytuacje, w których zastosowanie zawiesi z lin stalowych jest niepolecane. Nie używa się ich np. w środowisku o obecności czynników korozyjnych, a tym samym potęgujących proces powstawania rdzy – w splocie lin stalowych trudno jest to zauważyć. Zastępuje się je również zawiesiami łańcuchowymi tam, gdzie transportowane są ładunki o ostrych brzegach, mogących naruszyć konstrukcję zawiesia.

Podobne artykuły


Wzrost cen biżuterii

Wzrost cen biżuterii

Zwiększająca  się cena złota w ostatnim okresie spowodowała iż znacznie zaczęły wzrastać ceny w...
Gry zespołowe

Gry zespołowe

Uczestnictwo w grach zespołowych jest fascynującą formą aktywnej rozrywki. Kiedy jest gorąco, należy...
Kredyty hipoteczne i inne

Kredyty hipoteczne i inne

Kredyty hipoteczne są zaciągane coraz to częściej, ponieważ każdy z nas chce wybudować swoje własne ...

Partnerzy


Premiery kinowe

Premiery kinowe

Jak dobierać biżuterię?

Jak dobierać biżuterię?

Samochody BMW

Samochody BMW

Problem z konferencją

Problem z konferencją